Laureaci programu GreenEvo – ASKET

Asket to poznańska, rodzinna firma z 35-letnią historią działalności, specjalizująca się w profesjonalnych usługach dla przemysłu i samodzielnym projektowaniu maszyn, które są później sprzedawane na międzynarodowych rynkach. Od początku rozwijała także działania proekologiczne, które w 2005 roku zaowocowały skonstruowaniem pionierskiej maszyny do brykietowania słomy – brykieciarki Biomasser, a później rozdrabniacza Tomasser, dzięki któremu powstała kompletna linia technologiczna do samodzielnego brykietowania biomasy niedrzewnej o wydajnościach do 1,5 t/godz. Produkowane 100% naturalne brykiety są alternatywą opałową dla węgla, czy drewna.

Sprawdzona i uznana przez klientów technologia pozwoliła na rozwój produkcji oraz sprzedaż w Polsce. Jednak celem firmy była także ekspansja na rynki europejskie i światowe.

Platformą do pozyskania wiedzy o działaniach eksportowych okazał się dla firmy program GreenEvo, którego laureatem Asket® został już w pierwszej edycji konkursu. Poprzez udział w licznych misjach zagranicznych w ramach GreenEvo nastąpił wzrost zainteresowania technologią Biomasser® na rynkach międzynarodowych. Przy pomocy ówczesnego Ministerstwa Środowiska (obecnie Ministerstwa Klimatu) w 2013 roku firma Asket zgłosiła swoją technologię Biomasser do pilotażowego programu Weryfikacji Technologii Środowiskowych (ang. Environmental Technology Verification – ETV) w celu uwiarygodnienia deklarowanych parametrów. W 2014 roku przedsiębiorstwo uzyskało status pierwszej w Europie zweryfikowanej technologii, potwierdzony Świadectwem Weryfikacji nr VN20140001. Oba wyróżnienia – Laureat GreenEvo oraz Świadectwo ETV przełożyły się na wymierny wzrost sprzedaży na świecie.

Firma Asket produkuje, w zakładzie zasilanym energią słoneczną, stacjonarne i mobilne linie produkcyjne, które pracują od zimnej Szwecji, przez wiele krajów europejskich, po gorące państwa afrykańskie oraz Australię. Ważnym osiągnięciem przedsiębiorstwa jest dostarczenie na Białoruś w 2018 roku, w ramach przetargu Komisji Europejskiej, dwóch dużych przewoźnych linii brykietujących Biomasser® Mobile.

Asket jest aktywnym uczestnikiem programów edukacyjnych, w tym Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju (ang. European Sustainable Development Week – ESWD), konferencji klimatycznych ONZ COP14, COP18, COP19 i COP23 oraz bezpośrednio wspomaga krajowy program Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT NOT) w krzewieniu świadomości wśród młodzieży szkół technicznych i uczelni w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

„Współpracujemy z GreenEvo od samego początku, gdyż jesteśmy laureatem I edycji, która odbyła się 10 lat temu. Wtedy była to zupełnie nowa, niesprawdzona jeszcze formuła, której zaufaliśmy – i mieliśmy rację! Czas pokazał, że to dobry program, który pomógł nam zwiększyć skalę działania i wzmocnić pozycję naszej marki. GreenEvo to także wizytówka polskiej gospodarki za granicą i dowód na to, że jeśli chodzi o zielone technologie – mamy z czego być dumni. Cieszymy się, że możemy się do tego przyczyniać” – mówi Barbara Pokrzywa, Dyrektor Sprzedaży firmy.

Materiał powstał przy współpracy z p. Romanem Długim, właścicielem firmy Asket oraz Barbarą Pokrzywą, dyrektorem sprzedaży.

Skip to content