Zayed Sustainability Prize: międzynarodowa nagroda za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju

Czy słyszeliście o autonomicznych wodnych dronach wyławiających plastik z oceanów lub o aplikacji na telefon potrafiącej na podstawie zdjęcia rozpoznać, czy Wasze rośliny uprawne zaatakowała jakaś  choroba? A może znacie działania organizacji Elektrycy bez granic (Electriciens sans frontières), która od kilku lat instaluje panele fotowoltaiczne w południowym Bangladeszu, w jednym z największych obozów dla uchodźców na świecie?

To tylko kilka przykładów projektów wyróżnionych w ostatnich edycjach Zayed Sustainability Prize, międzynarodowym konkursie organizowanym przez Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Zapoczątkowany w 2008 r. program ma na celu upamiętnić dziedzictwo pierwszego prezydenta ZEA, Szejka Zayed bin Sultan Al Nahyan. Na przestrzeni ostatnich 12 lat zostało wyróżnionych 86 laureatów oraz kilkuset finalistów prezentujących innowacyjne i inspirujące rozwiązania, przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju na świecie.

Do 6 maja 2021 r. przyjmowane są zgłoszenia do kolejnej edycji Zayed Sustainability Prize. W konkursie mogą wziąć udział firmy oraz organizacje non-profit z całego świata, proponujące projekty lub technologie z następujących obszarów:

  • zdrowie,
  • żywność,
  • energia,
  • woda.

Ponadto, o nagrodę w ramach Zayed Sustainability Prize mogą starać się również szkoły średnie, które w wyjątkowy sposób promują zrównoważony rozwój. Dla nich utworzono specjalną kategorię edukacja.

Zgłoszone projekty i technologie oceniane są pod kątem innowacyjności, wartości inspirujących oraz globalnego wpływu. Dla zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości trzech milionów dolarów.

Więcej informacji na temat aktualnej edycji i zasad wyboru najlepszych projektów w aktualnej edycji Zayed Sustainability Prize jest na stronie internetowej Konkursu, pod adresem https://zayedsustainabilityprize.com/.

Skip to content