Polska – zielony akcelerator świata Jubileuszowa gala GreenEvo

family foto9 października w Centrum Konferencyjnym Muranów odbyła się uroczysta gala pięciolecia GreenEvo podczas której świętowano sukcesy Akceleratora i uhonorowano laureatów V edycji programu. W wydarzeniu udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Piotr Otawski, wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk czy koordynator GreenEvo Agnieszka Kozłowska-Korbicz.

Uczestników gali powitał prowadzący, dziennikarz TVP info – Piotr Chęciński. Następnie głos zabrał podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Piotr Otawski, przybliżając krótko historię GreenEvo, a także wspominając o międzynarodowych nagrodach i wyróżnieniach dla programu Ministerstwa Środowiska. Po części wprowadzającej zaprezentowany został krótki film podsumowujący 5 lat funkcjonowania akceleratora.
O początkach GreenEvo mówiła koordynator i twórca programu Agnieszka Kozłowska-Korbicz. „W ciągu pierwszego roku naszej pracy nad programem dogłębnie analizowaliśmy rynek polskich zielonych technologii, chcieliśmy dowiedzieć się czego biznes oczekuje od administracji. Przeanalizowaliśmy firmy, zmapowaliśmy je i postaraliśmy się stworzyć program, który będzie odpowiedzią na ich zapotrzebowanie.” – powiedziała. „Chcieliśmy również, żeby program nie wyglądał każdego roku tak samo, żeby był dynamiczny, dlatego przez 5 lat funkcjonowania podlegał zmianom z roku na rok. Jesteśmy dumni, że już 62 technologie są w GreenEvo i tworzą swoisty hub, w ramach którego firmy wymieniają się informacjami, doświadczeniami i podejmują wspólne inicjatywy” – dodała Agnieszka Kozłowska Korbicz.
Głównym punktem gali był panel dyskusyjny „Zielone technologie katalizatorem zmian wizerunkowych Polski i polskich przedsiębiorstw„. W dyskusji udział wzięli: wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Piotr Otawski, przedstawiciel firmy Izodom2000 – laureata III edycji programu GreenEvo – Jakub Wójcik, Koordynator GreenEvo Agnieszka Kozłowska Korbicz, Koordynator zespołu ekspertów GreenEvo Krzysztof Klincewicz oraz dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki Jerzy Majchrzak.
W trakcie dyskusji wszyscy uczestnicy zgodnie przyznawali, że Akcelerator Zielonych Technologii stanowi doskonały przykład programu skrojonego na miarę potrzeb i oczekiwań polskiego biznesu i że jest wizytówką naszego kraju. „Dzięki GreenEvo zmieniamy wizerunek Polski na świecie. Jeszcze niedawno byliśmy postrzegana jako brudny człowiek Europy. W ciągu ostatnich 20 lat osiągnęliśmy bardzo wiele w zakresie oczyszczania wód, redukcji emisji dwutlenku węgla czy tlenków azotu oraz na wielu innych polach. GreenEvo udowadnia, że mamy nowoczesne technologie ochrony środowiska, którymi możemy się chwalić na świecie .” – powiedział Piotr Otawski.
Na rolę GreenEvo w tworzeniu pozytywnego wizerunku Polski za granicą uwagę zwróciła również wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. „GreenEvo to nie tylko promocja polskich firm i technologii, ale również naszego know-how. Możemy się dzielić pomysłem na to, jak te technologie rozwijać, promować i nimi zarządzać. To jest obszar, który spotyka się z dużym zainteresowaniem partnerów, co sprawia, że Polska coraz częściej jest kojarzona właśnie z Green Solutions.” – zapewniała.
Jednak program Ministerstwa Środowiska nie tylko tworzy pozytywny wizerunek Polski na świecie, ale przede wszystkim stanowi narzędzie wspierające polskie firmy w rozwoju na rynkach zagranicznych. „Administracja może wspierać biznes albo ucząc, albo dodając szyku i wspierając, szczególnie na rynkach pozaeuropejskich. I to de facto robi GreenEvo.” – powiedział Jakub Wójcik z Izodom2000. Zapytany przez prowadzącego, co by zmienił w programie, odpowiedział krótko: „Nic„.
Oprócz panelu dyskusyjnego podczas gali odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i statuetek laureatom V edycji Akceleratora Zielonych Technologii. W gronie wyróżnionych firm znalazły się: PPHU AGATA Jacek Jagiełło (kontrola pylenia), AQUATECH Sp. z o.o. (przydomowa oczyszczalnia ścieków), D.A. GLASS DOROS TEODORA (Technologia produkcji szkła antyrefleksyjnego), EkoWodrol Sp. z o.o. (Pneumatyczna przepompownia ścieków EPP), MDL Far Data Sp. z o.o. Sp.k. (System pomiaru wietrzności i warunków środowiskowych), INSTAL WARSZAWA S.A. (INSTAL AIRECO), Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska (Bioreaktor hydrofitowy oraz biopreparat do oczyszczalni hydrofitowych), INWENT Piotr Żółkowski (Technologia wysokoefektywnego odzysku ciepła w systemach wentylacyjnych), Metalerg Sp.z o.o. S.K.A. (Kotły na biomasę), Pellas X Sp. z o.o. Sp. k. (Palnik na biomasę z mieszalnikiem), PP-EKO Sp. z o.o. (Palnik na biomasę z mieszalnikiem), PROTE Technologie dla Środowiska Sp. z o.o. (Technologia Minimalizacji Osadu PROTE-MOS), SEEN TECHNOLOGIE Sp. z o.o. (SELOP FLOW), Firma Wektor sp. jawna Magdalena Mroczkowski, Grzegorz Arendt, Tadeusz Przeciszewski (Linie do produkcji brykietu i pelletu z trocin, słom i innych odpadów pochodzenia rolniczego i leśnego). Laureaci V edycji programu podkreślali, że nie tylko udział w samym programie, ale również uczestnictwo w gali 5-lecia GreenEvo stanowiły dla nich ciekawe doświadczenie.

Skip to content