Nasz laureat w Czwórce Polskiego Radia

AKTUALIZACJA

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy laureata GreenEvo w audycji Polskiego Radia PR. 4 „Stacja Nauka”.

____________________________________________________________________________

GreenEvo wspiera promocję i rozwój polskiej branży zielonej technologii. Obszary wsparcia to m.in. gospodarka odpadami, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne, czy niskoemisyjny transport. Program działa prężnie od 2009 roku i dotychczas wzięło w nim udział ponad 70 polskich firm.

PROTE Technologie dla Środowiska

Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma PROTE  Technologie dla Środowiska. Jest ona czterokrotnym laureatem naszego programu GreenEvo. Zdobyła również wiele nagród i certyfikatów poświadczających skuteczność i innowacyjność. PROTE jest firmą działającą na rzecz poprawy jakości wody i środowiska naturalnego, a utworzona i opatentowana technologia PROTE-fos, innowacyjna w skali Polski, jak i poza granicami naszego kraju, pozwala na skuteczną rekultywację zbiorników wodnych.

Technologia PROTE-fos

Technologia ta polega na bezpośrednim ulokowaniu fosforu w osadach dennych, przy użyciu odpowiednich substancji chemicznych, a to właśnie nadmiar fosforu w wodzie generuje zakwity glonów czy sinic. Za dostarczanie substancji chemicznych do osadów dennych odpowiada specjalistyczna jednostka pływająca o nazwie PROTEUS, składająca się z modułu podwodnego i nawodnego. Jest to jedyne obecnie dostępne urządzenie w skali świata, pozwalające na dawkowanie substancji chemicznych do osadów dennych przy jednoczesnym kontrolowaniu przemieszczania się cząsteczek osadu.

Laureat GreenEvo na 24. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Hasło przewodnie tegorocznego 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to „Klimat i my”. W ramach tegorocznej imprezy zapraszamy, między innymi, do wysłuchania audycji radiowej z udziałem laureata konkursu GreenEvo, który wcieli się w rolę „lekarza jezior”.  Pan Łukasz Bryl, kierownik działu rekultywacji jezior firmy PROTE, opowie o wpływie zakwitu wody na ludzi, ale i na rośliny i zwierzęta oraz wyjaśni na czym polega metoda PROTE-fos.

Kiedy i gdzie?

W czwartek, 29 kwietnia między godziną 12:00 a 13:00 audycja „Stacja nauka” w Czwórce Polskiego Radia lub https://www.polskieradio.pl/10,Czworka

Więcej o PROTE-fos  -> https://greenevo.gov.pl/pl/technologies/technologia-rekultywacji-jezior-prote-fos/    

Więcej o innych technologiach GreenEvo -> https://greenevo.gov.pl/pl/zielone-technologie/   

Skip to content