Laureaci programu GreenEvo – IZODOM

Izodom to rodzinna firma ze Zduńskiej Woli pod Łodzią, oferująca innowacyjną technologię budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Dzisiaj w swoim portfolio ma niemal 20 tys. budynków od Skandynawii po Afrykę i Bliski Wschód, w tym pałac rodziny królewskiej w Maroku, liczący 10 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Do tego sukcesu wiodła jednak długa droga.

Początki były skromne. Firma powstała w 1990 r. i choć stała za nią nowoczesna myśl techniczna, to przez pierwsze lata miała swoją siedzibę w kontenerze budowlanym; aż do 2003 r. właściwie walczyła o przetrwanie. Rozkwitła za sprawą wejścia na rynek niemiecki – wówczas jej obroty zwiększyły się z 1,5-2 mln do 4 mln zł, a w 2009 r. rozpoczęła ekspansję w Afryce Północnej i na Półwyspie Arabskim. Jednak prawdziwym przełomem dla Izodomu było znalezienie się w gronie laureatów konkursu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii w 2012 r. Dzięki temu rozwój firmy znacznie nabrał tempa.

Szkolenia z najlepszymi wykładowcami, dotyczące zagadnień z obszaru negocjacji, psychologii sprzedaży, strategii rynkowych czy autoprezentacji, zaowocowały konkretną wiedzą i przydatnymi umiejętnościami. O technologii Izodomu nakręcono profesjonalne filmy. Kolejnym etapem było zapoznanie firmy z działalnością państwowych agencji i organizacji takich jak MSZ DWE, PAIiIZ, Urząd Patentowy i KPK Horyzont 2020, tak by nauczyła się korzystać z ich zasobów i wsparcia. Wreszcie Izodom uczestniczył w misjach handlowych organizowanych przez Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz – jako reprezentant sektora zielonych technologii – w szczytach klimatycznych w Warszawie (COP19), Bonn (COP23) i Katowicach (COP24).

Zdaniem wiceprezesa Izodomu, Jakuba Wójcika, który był bezpośrednim beneficjentem programu, pakiet wsparcia GreenEvo to najbardziej kompleksowy, najlepiej przemyślany i starannie wdrożony projekt akceleracji MŚP w tej części Europy. Efektem tego były wymierne korzyści dla Izodomu. Po 2012 r. firma zanotowała wzrost obrotów o 500%, założyła 4 spółki zagraniczne i uzyskała kilka nowych patentów. Niezwykle ważne okazał się też wzrost samodzielności, zwiększenie zaufania do administracji publicznej, nawiązanie kontaktów z innymi firmami i możliwość wymiany wiedzy. Pod wpływem szkoleń GreenEvo powstała nowa strategia biznesowa firmy, a wiedza uzyskana w programie jest wykorzystywana i procentuje do dzisiaj.

Udział w programie GreenEvo w 2012 r. był przełomem dla naszej firmy. Pakiet wsparcia dla laureata to najbardziej kompleksowy, najlepiej przemyślany i starannie wdrożony projekt akceleracji MŚP w tej części Europy. Dzięki niemu IZODOM wypłynął na szerokie wody. Greenevo nie zapewnia laureatom środków finansowych, ale oferuje coś cenniejszego – wiedzę, umiejętności i kontakty. Nie daje ryby, ale daje wędkę, a nawet kuter i sieć rybacką – jednak potrzeba czasu, aby to zauważyć.

To bardzo pozytywne zjawisko dla całego sektora małych i średnich przedsiębiorstw – platforma, która buduje zaufanie do administracji publicznej, pozwala sygnalizować problemy, ale i wymieniać pomysły.

Jakub Wójcik, wiceprezes firmy IZODOM

Skip to content