Elektrownie wiatrowe w Polsce coraz bardziej popularne

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, udział elektrowni wiatrowych w produkcji prądu będzie szybko wzrastać i osiągnie nawet 45%. Te dane szacunkowe nie są pozbawione podstaw – jak podaje „Rzeczpospolita”, wnioski o przyłączenie farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznej łącznie opiewają łącznie na 52 tys. MW. To dwukrotnie więcej, niż wynosi aktualna moc wszystkich elektrowni w kraju.
Otrzymanie warunków podłączenia do sieci to warunek i zarazem pierwszy etap inwestycji. Ponadto ostatnia nowelizacja Prawa energetycznego stawia na odnawialne źródła energii, a nowe przepisy starają się rozprawić ze spekulacją przy rezerwowaniu mocy przyłączeniowej. I chociaż polityka energetyczna jako główne źródło energii traktuje węgiel, to jednak zakłada przy tym także udział odnawialnych źródeł w zużyciu energii finalnej na 15% w 2020 roku. Ponadto, jak podaje Media Planet, aż 39% nowo zainstalowanych w UE mocy wytwórczych przypadło w ubiegłym roku na energię wiatrową.
Ogromne zainteresowanie energią wiatrową nie przyszło nagle. Już w ubiegłym roku wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska poinformowała PAP, że moc przyszłych farm wiatrowych, które potencjalni inwestorzy chcieliby przyłączyć do krajowego systemu energetycznego, ponad dwukrotnie przewyższa obecną moc samego systemu. Dodatkowo też na budowę elektrowni tego typu można ławo uzyskać unijną dotację.
Co i rusz dowiadujemy się o kolejnych planowanych inwestycjach. Ostatnio energią wiatrową w Polsce zainteresowali się Koreańczycy, którzy planują budowę farm wiatrowych o mocy 220 MW w ciągu 3 lat. Ponadto w propagowanie energii odnawialnej, w tym też energii wiatrowej, zaangażowała się także firma Ekoenergia, która prowadzi pilotażowy program „Samowystarczalność energetyczna gmin”. Program ten pomaga gminom pozyskiwać inwestorów gotowych wybudować elektrownie produkujące energię zodnawialnych źródeł.

Źródło: http://biznes.ekologia.pl/artykuly/Elektrownie-wiatrowe-w-Polsce-coraz-bardziej-popularne,12102.html

Skip to content