Czas na eko urząd

Jeden z tysięcy urzędów w Polsce. Dziewiąta rano, środek tygodnia. Nie ma kolejek, nie ma petentów, większość spraw załatwiana jest elektronicznie. Urzędnicy oszczędzają papier, a tylko niezbędne dokumenty drukują na ekologicznym papierze. Mrzonka? Nie. Tak mógłby wyglądać urząd posiadający certyfikat Zielonego Biura przyznawany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.
O ile urząd bez petentów to dość futurystyczna wizja, o tyle urząd nie tonący w papierach to coś całkiem realnego – mówi Aleksandra Pacułt z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.
Jak uzyskać ekologiczny certyfikat? Jednym z kryteriów jest racjonalne gospodarowanie papierem. I nie chodzi tu o wyeliminowanie drukarek i kserokopiarek z codziennego użycia, ale o oszczędne ich używanie – drukowanie tylko niezbędnych dokumentów (i to zawsze dwustronnie), korespondencja mailowa (jeśli to tylko możliwe), monitoring zużycia papieru i toneru.
A co z tymi już zadrukowanymi jednostronnie kartkami oraz papierem z niszczarek? Te pierwsze bardzo chętnie przyjmą przedszkola i szkoły, których podopieczni szybko je zagospodarują, papier z niszczarki z kolei może zostać kreatywnie wykorzystany przez studentów akademii sztuk pięknych.
Stworzenie ekologicznego biura, to zwykle zastosowanie prostych rozwiązań. Jak przekonać pracowników do zmiany złych przyzwyczajeń? Dające do myślenia etykiety rozmieszczone przy sprzętach biurowych, usunięcie indywidualnych koszy na śmieci przy biurkach na rzecz umieszczenia zbiorczych pojemników do segregacji odpadów czy wyeliminowanie jednorazowych naczyń, to tylko kilka prostych rozwiązań, które można wprowadzić od zaraz.
Każdy urząd, ale także firma, którym leży na sercu dobro środowiska, może ubiegać się o certyfikat ekologiczny Zielone Biuro przyznawany przez Fundację. Certyfikat jest nie tylko potwierdzeniem już wprowadzonych ekologicznych rozwiązań, ale także podpowiedzią jak działać w przyszłości.

Źródło: http://styl-zycia.ekologia.pl/ekologiczny-dom/Ekologiczne-rozwiazania-w-Twoim-miejscu-pracy,12190.html

Skip to content