Bardzo ekologiczne auto

Ekologia jest w cenie – im mniejsze zużycie paliwa, tym bardziej zadowolony właściciel auta. Oto kolejny samochód, który został opracowany z troską o środowisko naturalne – Hyundai Blue Will.
Koreańczycy zdecydowali się na wykorzystanie plastikowych śmieci Blue-will po części został wykonany z surowców wtórnych np. obudowy lamp przednich reflektorów powstały z plastikowych butelek. Inną ekologiczną nowością jest wykorzystanie bioplastików – roślinnych materiałów, które ulegają biodegradacji (PLA do budowy wnętrza i PA11 do obudowy silnika).
By zmniejszyć wagę pojazdu zastosowano zaawansowane technicznie materiały takie jak włókno węglowe i kompozyty z tworzyw sztucznych. W Blue-Will zamontowano opony o niskim współczynniku tarcia co ma wpływ na większą oszczędność paliwa. Kolejnym energooszczędnym rozwiązaniem są generatory termiczne, które pozwalają zamienić ciepło z gorących gazów spalinowych w energię zasilającą układy pomocnicze samochodu.
Serce pojazdu stanowi benzynowa jednostka napędowa, która współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 100 kW. Energiapotrzebna do zasilania auta przechowywana jest w zestawie akumulatorów litowo-jonowo-polimerowych. W trybie elektrycznym zasięg blue-will wynosi maksymalnie 60 kilometrów.
W tym samochodzie nic nie zostało pozostawione przypadkowi. Pomocny okazał się również panoramiczny dach auta. Zamontowane na szklanym pokryciu samochodu ogniwa słoneczne wspomagają silnik elektryczny a także podtrzymują podstawowe funkcje pojazdu (m. in. zasilają kabinowy wentylator).
Być może koreański Hyundai będzie godnym następcą popularnego dziś Priusa, kto wie?

Źródło: http://styl-zycia.ekologia.pl/eko-technologie/Blue-Will-pomysl-Hyndaia-na-ekologiczne-auto,12205.html

Skip to content