Zielone Stolice Europy 2012 i 2013 roku

W 2012 roku hiszpańskie miasto w Kraju Basków Vitoria-Gasteiz, a w 2013 francuskie Nantes będą kolejnymi Zielonymi Stolicami Europy. Werdykt ogłoszono w czwartek w Sztokholmie, mieście szczycący się tym tytułem w tym roku.

Miasto Vitoria-Gasteiz zostało wyróżnione za szczególną dbałość o tereny zielone, których część utworzono z terenów zdegradowanych oraz ambitny plan ograniczenia zużycia wody. Natomiast Nantes nagrodzono m.in. za politykę zrównoważonego transportu oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Oprócz zwycięzców do Zielonej Stolicy Europy nominowane były Reykjavik, Malmoe, Norymberga oraz Barcelona.

– Poziom finalistów był bardzo wyrównany i właściwie wszystkie miasta zasługują na to wyróżnienie, Trzeba było jednak dokonać wyboru – powiedział Janez Potocnik, europejski komisarz ds. środowiska, podczas gali w sztokholmskim Ratuszu.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest przez Komisję Europejską miastom, które „rozwiązują problemy ochrony środowiska w celu poprawy jakości życia mieszkańców lub mają ambitny plan, aby działać w tym kierunku w przyszłości”. Tytuł ma inspirować europejskie miasta do troski o naturę. Sprzyja także promocji turystycznej ekologicznych miejsc w Europie.

W 2011 roku ekologiczną stolicą Europy będzie Hamburg, o czym zdecydowano już wcześniej.

Sztokholm, który był gospodarzem uroczystości został doceniony za bardzo konkretne rozwiązania. Dzięki wprowadzeniu opłat za wjazd miasta samochodami ruch na ulicach zmniejszył się o 20 procent, a autobusy i taksówki jeżdżą na etanol lub biogaz.

Stolica Szwecji jest też liderem w redukcji emisji dwutlenku węgla, na terenie miasta działają elektrociepłownie Fortum, które spalając miejskie śmieci przy okazji zapewniają mieszkańcom energię i ciepło. Na wyróżnienie zasługuje też ekologiczne osiedle Hammarby Sjoestad.

Do 2050 roku władze Sztokholmu chcą całkowicie zrezygnować z wykorzystywania paliw kopalnianych.

W pierwszej edycji konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy walczyły Łódź i Toruń. Nie znalazły się jednak nawet w ścisłym finale.

Źródło: Interia.pl / PAP