Zastosowanie aluminium w produkcji absorberów kolektorów słonecznych

Blog page

Charakterystyka technologii:

Całkowicie aluminiowy kolektor słoneczny HEWALEX serii Am został stworzony z myślą o klientach indywidualnych oraz wszystkich tych, którzy potrzebują oszczędnego sposobu przygotowania ciepłej wody lub ogrzewania budynków i basenów. W porównaniu z kolektorami innych producentów, kolektor słoneczny KS2000 TLP Am cechuje się bezkonkurencyjnym stosunkiem ceny do wydajności, który wpływa na szybszy zwrot kosztów inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i długoletniego okresu gwarancji, zapewniając bezawaryjną pracę i spokój użytkowania dla jego posiadaczy.

Produkty firmy HEWALEX znane są już w ponad 40 krajach z wysokiej jakości, korzystnej ceny zakupu oraz długich okresów gwarancji. Własne zaplecze rozwojowo-produkcyjne i ciągłe poszukiwanie nowych i doskonalszych rozwiązań, pozwoliło firmie w ciągu ponad 20 lat istnienia, wprowadzić na rynek szereg innowacyjnych rozwiązań.

Sercem kolektora jest absorber, czyli arkusz blachy z przyspawanymi do niego rurami, odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania słonecznego i przekazywanie tak uzyskanej energii cieplnej do wody.

Jako pierwszy producent w Polsce, firma HEWALEX zaczęła stosować w produkcji absorberów zgrzewanie ultradźwiękowe, a następnie spawanie laserowe. Zebrane doświadczenie, pozwoliło wdrożyć produkcję absorberów aluminiowych, w których aluminiowa blacha jest łączona z aluminiowym orurowaniem metodą spawania laserowego. Zapewnia to uzyskanie najwyższej
precyzji, trwałości połączenia i braku uszkodzeń powierzchni blachy w miejscach łączenia.

Dzięki wykonaniu spoiny z rodzimego materiału absorbera i odejściu od lutowania, zapewniona zostaje pełna przewodność cieplna i przekazywanie ciepła do czynnika grzewczego. Pełny sukces zastosowania aluminiowego orurowania absorbera możliwy jest dzięki opracowaniu komponentów, dedykowanych do tego typu instalacji solarnych, wykonanych z materiałów neutralnych dla  aluminium.

Efektem finalnym wprowadzenia nowej technologii, jest możliwość zaoferowania klientom indywidualnym atrakcyjnego cenowo rozwiązania, z zachowaniem wysokiej efektywności jego pracy.

Korzyści z zastosowania technologii:

 • Absorber całkowicie z aluminium eliminuje konieczność łączenia dwóch
  różnych materiałów i decyduje o długoletniej trwałości konstrukcji, jest
  wygodny i łatwy w utylizacji.
 • Wysoka sprawność optyczna (81,7%) pozwala zmaksymalizować ilość energii
  cieplnej z powierzchni jednostkowej kolektora Am.
 • Niższy ciężar absorbera o około 50% i całego kolektora średnio o 15-20%
  w porównaniu do absorberów miedzianych.
 • Niższa o 30-40% cena kolektora aluminiowego w porównaniu do standardowych
  kolektorów płaskich.
 • Bezkonkurencyjna relacja ceny do wydajności.
 • Kompletne wyposażenie instalacji solarnej w komponenty neutralne dla
  aluminium, zapewniające długoletnią pracę, potwierdzoną 10-letnim
  okresem gwarancji na kolektory.