URSUS S.A.

Blog page

URSUS S.A.

POL-MOT Warfama S.A. jest bezpośrednim następcą powstałego w 1946 roku Przedsiębiorstwa Państwowego – Warmińska Fabryka Maszyn Rolniczych „AGROMET-WARFAMA” Dobre Miasto. Pierwszymi wyrobami fabryki były proste młocarnie „Jutrzenka”. W kolejnych latach asortyment produkcji stopniowo był rozszerzany. W latach siedemdziesiątych fabrykę rozbudowano, a w 1978 roku w przedsiębiorstwie rozpoczęto seryjną produkcję przyczep wywrotek.

Przełomowym rokiem w historii firmy był rok 1997, kiedy to zakład został sprywatyzowany, a większościowy pakiet akcji Warfamy został nabyty przez Pol-Mot Holding. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Do produkcji wprowadzone zostały prasy zwijające oraz owijarki i zbieracze bel, które stanowią kompletną linię technologiczną do zbioru i przechowywania zielonek, siana i słomy. W 2003 roku oferta produkcyjna powiększona została o rodzinę ciągnikowych koparko-ładowarek zawieszanych Mikrus, samojezdne koparko-ładowarki Warmia 510 oraz przyczepy do zagęszczania i wywozu nieczystości Fuzer.

Pod koniec 2005 roku POL-MOT Warfama S.A. podpisała umowę o współpracy handlowej z chińskim koncernem Shandong Foton Heavy Industries Co., Ltd w zakresie dystrybucji jego wyrobów na rynku polskim i rynkach ościennych. W 2006 roku nastąpiła fuzja POL-MOT Warfama S.A. Dobre Miasto z POL-MOT TUR S.A. w Biedaszkach Małych – producentem znanym przede wszystkim z ciągnikowych ładowaczy czołowych TUR. W 2006 roku POL-MOT Warfama nabyła 100% udziałów Fabryki Maszyn Rolniczych POL-MOT Opalenica Sp. z o. o. z siedzibą w Opalenicy.

Od grudnia 2007 r. spółka, jako pierwszy polski producent maszyn i urządzeń rolniczych, jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W roku 2008 został utworzony oddział spółki w Lublinie oraz rozpoczęto sprzedaż produkowanej przez spółkę linii technologicznej do brykietowania słomy. W roku 2009 spółka zawarła umowę z turecką firmą Hattat Tarim o kooperacji w produkcji ciągników oraz uzyskała świadectwo homologacji europejskiej na pochodzący z Chin samochód Grand Tiger. W tymże roku spółka nabyła udziały w spółce Bioenergia Invest sp. z o.o. zajmującej się produkcją i sprzedażą brykietu ze słomy,  która aktualnie jest jej spółką zależną. FMR POL-MOT Opalenica sp. z o.o. została połączona z POL-MOT WARFAMA S.A. w 2009r., stając się jej oddziałem. Obecnie spółka prowadzi działalność w zakładzie w Dobrym Mieście oraz trzech oddziałach w Biedaszkach Małych, Lublinie i Opalenicy, dążąc do stałego podnoszenia jakości oferowanych wyrobów i poszerzania swej oferty o nowe produkty.