Turbina Francisa

Blog page

Charakterystyka technologii:

Dla prywatnych przedsiębiorców, spółek energetycznych oraz przedsiębiorstw wodociągowych, którzy inwestują w odnawialne źródła energii, oferujemy nowoczesne turbiny wodne typu Francisa. W przeciwieństwie do innych producentów tego typu rozwiązań, dostarczamy turbiny, które przy najwyższej możliwej mocy, pozwalają najefektywniej wykorzysta potencjał rzek.

Turbina Francisa doskonale sprawdza się zarówno w małej, jak i zawodowej energetyce wodnej. Rozwiązanie może działać w zakresie mocy od 5kW do 10MW. HYDROERGIA Sp. z o.o. Sp. k. indywidualnie projektuje każdy turbozespół, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie turbiny do warunków hydrologicznych danej lokalizacji. Co istotne, efektywność urządzenia zwiększa się, dzięki pracy w szerokim zakresie przepływów od 20% do 100%, zaś sprawność samej turbiny rośnie do 90%. Tym samym można wyprodukować nawet o 30% więcej energii elektrycznej. Poprzez wykorzystanie najnowszego oprogramowania graficznego 3D Solid Edge oraz numerycznego modelowania przepływu (CFD), a także innowacyjne podejścia do hydrauliki i parametryzacji kształtu łopat zarówno wirnika, jak i kierownic – turbina Francisa stanowi unikalne rozwiązanie o najwyższej sprawności działania. Zastosowana dedykowana automatyka czyni turbozespół niemal bezobsługowym, zaś wysoka jakość materiałów oraz wykonania pozwala na jego bezawaryjną pracę przez dziesięciolecia.

Dwie turbiny Francisa o mocy 60 kW i 100 kW działają z powodzeniem w elektrowni wodnej w Szklarskiej Porębie, gdzie zostały zmodernizowane na zlecenie firmy TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. Ponadto turbina Francisa o mocy 57 kW została wdrożona jako Instalacja Odzysku Energii na zrzucie ścieków oczyszczonych dla Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o., co umożliwiło zwiększenie stopnia niezależności energetycznej oraz wykorzystanie istniejącego potencjału energetycznego przedsiębiorstwa.

Korzyści z zastosowania technologii:

  • Indywidualny dobór parametrów turbozespołu gwarantuje wzrost wydajności urządzenia o 30% i maksymalne wykorzystanie energii cieku wodnego.
  • Możliwość pracy turbiny w szerokim zakresie przepływów (od 20 do 100% wartości przepływu instalowanego).
  • Wykorzystanie najnowszego oprogramowania graficznego 3D Solid Edge oraz numerycznego modelowania przepływu (CFD) umożliwia precyzyje projektowanie każdego turbozespołu.
  • Możliwość zdalnego podglądu aktualnych parametrów turbozespołu oraz bezobsługowej pracy małej elektrowni wodnej.
  • Bezpieczna i długotrwała eksploatacja turbiny.