Sprawdź, czy twoja komórka jest ekologiczna

Komórka na miarę XXI wieku to nie tylko wysokiej rozdzielczości ekran, dynamiczna kamera i wytrzymała bateria. To też ekologiczne rozwiązania, dzięki którym korzystanie z telefonu jest bezpieczne zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska. Dowiedzmy się zatem czym charakteryzuje się prawdziwie ekologiczna komórka oraz jak wygląda zestawienie tych najlepszych.

Ekologiczne rozwiązania w komórkach

Po pierwsze w samym procesie wytwarzania telefonu szkodliwe pierwiastki, takie jak: kadm, ołów, rtęć zostają całkowicie wykluczone. Na telefony pozbawione szkodliwych substancji w głównej mierze stawia Nokia, prezentując modele C901 i Naite. Do produkcji coraz częściej zostają wykorzystane materiały pochodzące z recyklingu. Zwłaszcza odpady z zużytego sprzętu elektronicznego są dobrym surowcem do produkcji telefonów, ale nie tylko. Motorola wykonała model Moto W233 Renew oraz kobiecy A45 Eco z wykorzystaniem plastikowych butelek. Telefony są też w dużej mierze nadają się do recyklingu (A45 Eco w 70%, a W233 Renew w 100%). Także Samsung może pochwalić się osiągnięciami w tej dziedzinie i modelem W510, wykonanym z wykorzystaniem przetworzonego włókna kukurydzianego. Produkcja eko−telefonu powinna odbywać się z jak największym ograniczeniem wydzielania dwutlenku węgla. W czerwcu 2009 Sony Ericsson zobowiązał się do redukcji własnej emisji CO2 o 20%, a emisji związanej z eksploatacją swoich produktów o 15%.

Eko­−użytkowanie

Poza samym procesem produkcji, bardzo ważny jest cykl życiowy telefonu. Na miano eko−telefonu zasługują te, w których zastosowano pomysły na jak najmniejsze zużycie energii. Rozwiązaniem, które stosuje coraz większa liczba producentów jest umieszczane na spodzie telefonu ogniwo słoneczne, które umożliwia doładowywanie telefonu. Możliwe jest czerpanie energii zarówno ze słońca, jak i ze sztucznych źródeł światła i już 10 minut naświetlania ogniwa umożliwia przeprowadzenie krótkiej, dwuminutowej rozmowy. Bateria słoneczna może okazać się zbawienna w awaryjnych sytuacjach. Takiego rozwiązania należy szukać m.in. w Samsungu BlueEarth czy LG GD510.

Energooszczędność

Innym rozwiązaniem pomagającym ograniczyć pobór energii elektrycznej jest energooszczędna bateria oraz zasilacz. Modele SE Elm i Hazel oraz myPhone 8870 Teo posiadają takie rozwiązania, a ich bateria w stanie czuwania wytrzymuje bez ładowania prawie miesiąc. Poza tym ekologicznym, a zarówno bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wprowadzenie jednakowych ładowarek do wszystkich telefonów. MyPhone 8870 Teo jest dobrą propozycją dla osób, które są zmuszone do korzystania z dwóch telefonów, ponieważ aparat posiada wejścia na dwie karty Sim, co pozwala „zapakować” dwa numery w jeden telefon, co również daje oszczędności w zużyciu energii.

Które telefony są najbardziej przyjazne ludziom i środowisku? O2.co.uk przeprowadził ranking najbardziej ekologicznych telefonów. Został on przygotowany w oparciu o analizę 7 czynników:

  • procesu produkcji,
  • użytych materiałów,
  • wielkości opakowania,
  • długości działania bez ładowania,
  • zapotrzebowania telefonu w energię,
  • łatwości w użyciu
  • stopnia, w jakim telefon nadaje się do recyklingu.
  • Tabela

Miłośnicy najnowszych technologii z pewnością będą zaskoczeni wachlarzem możliwości, jakie dają im nowoczesne eko–telefony. Przy zakupie nowej komórki warto jest kierować się nie tylko atrakcyjnym wyglądem i rozmaitością funkcji, ale też względami ekologicznymi. Wykorzystywanie surowców wtórnych do produkcji telefonu, energooszczędność oraz możliwość ładowania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii powinny już niedługo stać się standardowym wyposażeniem każdego aparatu. Tym samym powinny zaspokajać oczekiwania nie tylko radykalnych ekologów, ale też każdego, komu zależy na ekonomii i dbałości o środowisko.