Słoneczny dom magazynuje energię

Szczególny dom powstał w Niemczech i przyciąga uwagę gości z całego świata. Nazwano go Heliotrop, od greckich słów oznaczających „słońce” oraz „obracać się”.
Jest to dom powstały w oparciu o zaawansowaną technikę, który obraca się na pojedynczej potężnej osi znajdującej się w centrum domu. Cała kolumna jest umocowana na specjalnej przekładni, która poruszana jest przez motor elektryczny. Ten mechanizm umożliwia budynkowi przemieszczanie się zgodnie z ruchem słońca.

Cylindryczny dom ma po jednej stronie potrójne płaszczyzny panelowe absorbujące ciepło a po drugiej stronie mocną izolację. Ma również panel słoneczny wielkości billboardu na dachu, rury kolektorowe do magazynowania ciepła oraz okno z szybą zbierającą ciepło. Dom zaopatrzony jest także w elektroniczny system kontrolujący stan ciepła zmagazynowany w panelach oraz monitoring chłodzenia całego systemu.

Niemiecki Freiburg, w którym powstał Heliotrop jest obecnie zwany „słoneczną stolicą” Niemiec. W samym mieście oraz w jego okolicach powstało więcej takich budynków zasilanych w energię elektryczną, a sam cylindryczny dom służy jako przykład budownictwa ekologicznego daleko poza Europą.

Freiburg jest miejscem gdzie narodził się ruch Zielonych.
Z powodzeniem protestowali Zieloni przeciwko budowie pobliskiej elektrowni atomowej, co stało się pierwszym znaczącym sukcesem ruchu. Obecnie w mieście rodzi się koalicja studentów, farmerów oraz aktywistów popierających rozwój alternatywnych źródeł energii, w tym energii słonecznej.

Ten protest przeciwko energii jądrowej przyczynił się także do zwiększenia nakładów oraz zintensyfikowania badań nad odnawialnymi źródłami energii. Dzisiaj Freiburg z 200 000  mieszkańców ma ponad 900 instalacji solarnych i jest miejscem, gdzie są skupione instytuty badawcze i firmy pracujące nad zastosowaniami praktycznymi nowych źródeł energii.
Domy mieszkalne oraz całe dzielnice miasta generują energię słoneczną na swój użytek, ale produkują więcej energii niż mogą skonsumować.

Źródło: http://www.ppr.pl/artykul-sloneczny-dom-magazynuje-energie-156345-dzial-11.php