Projekty wyróżniające się w 2009 roku w zakresie energii słonecznej

Ubiegły rok okazał się pomyślny dla rozwoju oraz instalacji technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Poniżej wymienione zostały niektóre godne uwagi projekty pochodzących z różnych zakątków świata.

Otóż na południu Hiszpanii, na Uniwersytecie w Maladze (UMA) opracowano system umożliwiający kontrolę, w każdym momencie i w dowolnym punkcie miasta, ilości uzyskiwanej energii słonecznej. Projekt ten został wyróżniony nagrodą Premio Innovación de Eurocities.

Następnym państwem jest Kuba, która we współpracy z Chinami skonstruowała pierwszą na wyspie fabrykę podgrzewaczy słonecznych. Stanowi to pierwszy krok do choćby częściowego uniezależnienia się od importowanej energii elektrycznej.

Natomiast w Castellonie, w Hiszpanii, na Uniwersytecie Jaume I ekipa Juana Bisquerta kończy projekt tworzenia nowego typu ogniw fotowoltaicznych (słonecznych). W projekcie wykorzystywana jest nanotechnologia.

W 2009 roku Chiny ogłosiły rozpoczęcie wieloletniego projektu. Do 2019 roku Państwo Środka planuje konstrukcję największego na świecie centrum kolektorów słonecznych generujących około 2 gigawatów energii. Wykorzysta w swej konstrukcji panele fotowoltaiczne.

Na koniec jeszcze jeden ciekawy projekt, który na razie jest w fazie wstępnych badań. Naukowcy UE ogłosili, że instalacja kolektorów słonecznych na Saharze umożliwiłaby zapewnienie energii elektrycznej całej Europie. Jednak na jakiekolwiek działania musimy jeszcze poczekać. Póki co naukowcy przeprowadzają badania na mniejszą skalę.