Polskie technologie środowiskowe nagrodzone

10 polskich ekoliderów otrzymało statuetki laureatów III edycji konkursu GreenEvo. To autorski projekt Ministerstwa Środowiska promujący za granicą najlepsze polskie technologie środowiskowe. Marcin Korolec, minister środowiska wręczył wczoraj nagrody podczas uroczystości w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Polskie firmy, oferujące technologie przyjazne środowisku, odnoszą coraz większe sukcesy na rynkach zagranicznych. Potwierdzeniem tego są przedsiębiorcy-laureaci GreenEvo. Oferowane przez nich rozwiązania są z powodzeniem stosowane na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach czy w Niemczech.

W tym roku odbyła się już III edycja GreenEvo. W jej ramach, spośród 14 nominowanych firm, nagrodzono 10 przedsiębiorstw, oferujących łącznie 11 technologii przyjaznych środowisku. Wśród zwycięskich rozwiązań znajduje się np.: system do ekologicznej produkcji paliw płynnych z odpadów tworzyw sztucznych, który został dotychczas wdrożony m.in. w Indiach i Tajlandii oraz technologia szybkiego budowania wysokiej jakości trwałych budynków oszczędzających energię, stosowana w 28 krajach na całym świecie.

Wręczając nagrody minister Korolec podkreślał:

Jesteśmy dumni z ekologicznych technologii oferowanych przez polskich przedsiębiorców. Już teraz śmiało konkurują oni z globalnymi graczami w tym obszarze. Jednocześnie budując swój sukces, budują także polską zieloną gospodarkę oraz przyczyniają się do podnoszenia jej konkurencyjności.

Nagrodzone w III edycji GreenEvo firmy to: Eco in, Ekotech – Inżynieria Popiołów, Hewalex, Hydroergia, Izodom 2000 Polska, „Jakusz” Systemy Zabezpieczeń Bankowych, LARS Andrzej Szymański, Makroterm Agata i Krzysztof Wąchała, Qenergy, Technologie Ekologiczne Zbigniew Tokarz.

GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii to projekt Ministerstwa Środowiska, który wyszukuje najlepsze polskie technologie sprzyjające ochronie środowiska i wspiera ich międzynarodowy transfer. Co roku polskie firmy  zgłaszają do udziału w przedsięwzięciu nowe, innowacyjne rozwiązania. Te następnie oceniają niezależni eksperci, wybierając laureatów. Uczestnictwo w projekcie i marka GreenEvo gwarantuje firmom, między innymi, szkolenia i usługi doradcze oraz pomoc w udoskonalaniu oferty tak, by jak najlepiej zaspokajać oczekiwania zagranicznych kontrahentów.