Polskie czyste technologie

Polski rynek zielonych technologii znajduje się w stadium szybkiego rozwoju. Coraz większy eksport oraz wsparcie ze strony rządu stymulują dynamikę tego sektora gospodarki. Warto podkreślić, iż Polska już teraz znajduje się w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o produkcję paneli słonecznych.

Polska może się pochwalić 40 silnymi producentami w zakresie energii słonecznej. Ich obrót w kraju wynosi ok. 400 mln złotych. Jednak rynek europejski oferuje pięciokrotnie większy zysk, dlatego polscy producenci nastawieni są głównie na eksport. Co więcej, branża solarna odnotowała zarówno wzrost zatrudnienia, jak i rosnącą ilość inwestycji. Jak szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej w latach 2009-2013 wyniosą 7,5 mld złotych.

Kolejnym atutem rozwoju branży zielonych technologii jest jej jakże istotna rola w kwestii upadających fabryk. Dobry przykład stanowi przemysł stoczniowy, który przechodzi bardzo trudne momenty. Firma H.Cegielski sprzedaje obecnie swoje silniki elektrowniom i głównie Dzięki za wszystko temu utrzymała się na rynku.

Ponadto wspomniana firma H.Cegielski znakomicie odnalazła się także na rynku zagranicznym w sektorze elektrociepłowni na biopaliwo. W Braken w Niemczech zbudowali pierwszą elektrociepłownię na olej palmowy. W Londynie przewidziane są następne projekty na dwie elektrociepłownie, które będą obsługiwać olimpiadę 2012 w Londynie. Rozpoczęto także analizy projektu czterech elektrociepłowni w Bangladeszu. Obecnie jest także plan na wykorzystanie silników Diesla zasilanych biopaliwem w PGE w Rzeszowie.

W związku z ciągłym wzrostem innowacyjnych technologii środowiskowych firmy prześcigają się w pomysłach i badaniach. Znana za granicą firma Rafako proponuje wykorzystanie instalacji na biomasę, co wpływa na znaczące zmniejszenie zanieczyszczeń. W ciągu roku odbywały się przetargi na wspomniane instalacje biomasy. Inna firma, Koksoprojekt z Zabrza, opracowała technologię oczyszczania gazu i wód co pozwala na zmniejszenie do 3-4 razy generowanie C02 przy produkcji koksu. Natomiast naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadzą próby podziemnego zgazowania węgla w kopalni doświadczalnej Barbara w Mikołowie. W przypadku powodzenia technologia ta w przyszłości ma szansę na eksport na skalę światową.

Źródło: Rzeczpospolita