Pierwsza komercyjna stacja ładowania samochodów elektrycznych w Europie otwarta

Jak pisze Gazeta.pl, na stacji benzynowej w Leeuwarden w Holandii firma Epyon zainstalowano pierwsze „dystrybutory” dla samochodów elektrycznych, umożliwiające szybkie ładowanie elektrycznych taksówek i innych samochodów elektrycznych. „Szybkie” ładowanie nadal niestety nie jest konkurencyjne do tankowania benzyny. Ładowarka Epyon Terra ma moc 50 kW i jest zgodna ze standardem CHAdeMO. Oznacza to, że może naładować kompatybilny samochód elektryczny, na przykład Nissan Leaf, w pół godziny.

Pojedyncza stacja ładowania ma kilka przewodów, co umożliwia ładowanie na raz kilku samochodów. Gazeta dodaje, że na razie nie należy spodziewać się do nich specjalnych kolejek, aczkolwiek mamy nadzieję, że czym więcej pojkazdów elektrycznych będzie pojawiać się na drogach, tym więcej tego typu dystrybutorów będzie dostępnych. Największa korporacja taksówkarska na północy Holandii, Taxi Kijlstra ma już na stanie elektryczne taksówki, zdolne do przewiezienia do 9 osób na odległość do 100 kilometrów między ładowaniami, to prawda. Jednak jest tych taksówek na razie tylko dwie sztuki. A o ile w przypadku taksówek półgodzinny postój na stacji benzynowej pomiędzy kursami nie jest specjalnym problemem, o tyle dla przeciętnego kierowcy konieczność czekania może być źródłem lekkiej irytacji.

Źródło:http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,7941024,Pierwsza_komercyjna_stacja_ladowania_samochodow_elektrycznych.html