Mniejsza emisja CO2 w Unii Europejskiej dzięki kryzysowi

Jak donosi serwis Ekologia.pl, na skutek kryzysu europejskie firmy wyemitowały w 2009 r. o 11,6 proc. mniej CO2 niż rok wcześniej – wynika z podsumowania opublikowanego przez Komisję Europejską. Chodzi o zakłady przemysłowe włączone do unijnego systemu handlu emisjami (ETS).

Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard uznała, że w obliczu spowolnienia gospodarczego taki rezultat nie jest zaskakujący. Wskazała jednocześnie, że niższe emisje oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowe uprawnienia, a co za tym idzie – spadek ich ceny. Dodatkowo, ponieważ firmy mieszczą się w przyznanych im limitach, nie ma zachęty do inwestycji w przyjazne środowisku technologie, co jest celem unijnego systemu handlu emisjami.

„Rynek uprawnień powinien być siłą napędową inwestycji w technologie niskowęglowe. Musimy zdać sobie sprawę, że z powodu kryzysu zredukowanie emisji stało się nagle łatwe, co jest dobrą rzeczą. Ale niestety to oznacza też, że europejski przemysł nie zainwestował tyle, ile planował, w innowacje, co może zaszkodzić w przyszłości naszych zdolnościom do konkurowania na rynkach” – powiedziała komisarz.

Polskie zakłady również ograniczyły w zeszłym roku emisję: z 204 do niecałych 191 mln ton. Tym samym zmieściły się w przyznanym za darmo zeszłorocznym limicie wynoszącym niecałe 201 mln ton. Liczba polskich zakładów uczestniczących w ETS wyniosła 932.

W sumie unijne zakłady uczestniczące w ETS wyemitowały 1,873 mld ton CO2.

W kwietniu w całości i bez żadnych poprawek Komisja Europejska zatwierdziła polski plan rozdziału uprawnień do emisji CO2, zgodnie z którym polskie przedsiębiorstwa mają prawo do emisji 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

Źródło: http://wiadomosci.ekologia.pl/srodowisko/Mniejsza-emisja-CO2-w-Unii-Europejskiej-dzieki-kryzysowi,12483.html