Łódź solarna "Türanor" wypłynie w rejs dookoła świata

21 września na wystawie Monaco Yacht Show zostanie zaprezentowana łódź solarna „Türanor”. Po zakończeniu imprezy katamaran wyruszy w rejs dookoła świata – informuje Rzeczpospolita.

Katamaran został zbudowany przy użyciu najnowocześniejszych technologii. W sprzyjających warunkach łódź będzie mogła osiągnąć prędkość 14 węzłów (26 km/h). Energii będą dostarczać panele słoneczne o powierzchni 537 m2. Energia słoneczna będzie przetwarzana na elektryczność, która będzie magazynowana przez baterie litowo – jonowe.

Podróż jest zaplanowana możliwie najbliżej równika. Załoga po pokonaniu Atlantyku przeprawi się przez Kanał Panamski, przepłynie Ocean Spokojny i Indyjski, a dalej Kanałem Sueskim wpłynie na Morze Śródziemne. Raphael Domjan, pomysłodawca przedsięwzięcia, przewiduje że wyznaczoną trasę o długości 50 tys. km pokona w ciągu 160 dni. Wraz z Raphaelem Domjanem w rejs wyruszy Patrick Marchesseau.

Wyprawa łodzią solarną dookoła świata ma przekonać niedowiarków do energii słonecznej. Konstruktorzy chcą tym samym popularyzować źródła czystej energii.

Źródło: ekomiko.pl