Laureaci GreenEvo nagrodzeni statuetkami

13 polskich firm, które opracowały innowacyjne eko-technologie mające szansę stać się polskimi hitami eksportowymi, podczas uroczystej Gali, która odbyła się 30 września br. otrzymało z rąk Ministra Środowiska statuetki Laureatów GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii. Wydarzenie to otwiera finałową fazę projektu wspierającego szanse krajowych technologii środowiskowych w zaistnieniu na zagranicznych rynkach.

Wręczenie laureatom nagród podczas uroczystej Gali ukoronowało kilkumiesięczne działania prowadzone w ramach projektu GreenEvo. Minister Środowiska prof. Andrzej Kraszewski przedstawił dotychczasowe osiągnięcia Akceleratora Zielonych Technologii oraz perspektywy dla polskich eko-technologii na globalnym rynku. Zaprezentowany został również film pokazujące zasadę działania GreenEvo oraz autorskie rozwiązania technologiczne firm – laureatów projektu.

Statuetki Laureatów odebrali przedstawiciele firm Asket, Biogradex, Ecotech Polska, Energoinstal SA, Lediko, Marbet – Wil, Neon, Petroster, PP – EKO, Promar, Sunex , Wofil oraz Watt. Firmy NPF oraz Eko-Top otrzymały tytuł Wschodzącej Gwiazdy GreenEvo. Wyróżnieniono także technologię firmy Alchemik.

Wrzesień był niezwykle ważnym miesiącem dla wszystkich przedsiębiorców, których innowacyjne rozwiązania zakwalifikowały się do finałowej fazy projektu. Dzięki GreenEvo mogli zaprezentować swoje technologie podczas światowej wystawy Expo w Szanghaju oraz na międzynarodowych specjalistycznych targach Entech Pollutec w Bangkoku. Z Azji powrócili z wieloma kontaktami biznesowymi i szerokimi perspektywami rozwoju oraz adaptacji ich technologii na tamtejszych rynkach.

Laureaci przeszli z nami długą drogę, od intensywnych szkoleń poprzez eliminacje do „szczęśliwej trzynastki” i zagraniczną promocję w Azji ­­– powiedziałł Minister Środowiska prof. Andrzej Kraszewski. – Dzięki GreenEvo zyskali nie tylko praktyczną wiedzę o tym, jak rozwijać i promować swoje technologie, ale także wsparcie administracyjne i organizacyjne w prezentowaniu swoich osiągnięć bezpośrednio parnterom z zagranicznych rynków – podsumował Minister Kraszewski.

Teraz nie tylko Laureaci, ale każda firma i instytucja zainteresowana zielonymi technologiami będą mogły skorzystać z tej wiedzy. Ministerstwo Środowiska we współpracy z innymi instytucjami rządowymi oraz ośrodkami akademickimi przygotowało specjalne Raporty Green Evo, zawierające unikalną bazę informacji o rynkach zielonych technologii w Polsce i na świecie. Z raportów można dowiedzieć się między innymi, jacy są główni gracze w polskim eko-biznesie, na jakie instrumenty wsparcia finansowego i doradczego mogą liczyć eko-przedsiębiorcy, a także, na jakie zagraniczne rynki powinni kierować się, planując eskport swoich technologii. Raporty „Technologie Środowiskowe w Polsce” „Instrumenty wsparcia dla polskich przedsiębiorstw z branży zielonych technologii” oraz „Zielone Technologie – rynki zagraniczne i perspektywy rozwoju polskich firm” zostały udostępnione szerokiej publiczności po raz pierwszy podczas Gali 30 września.

Jestem przekonany, że pozytywne doświadczenia i sukcesy naszych laureatów zachęcą kolejnych przedsiębiorców i innowatorów do szukania swojego miejsca na globalnym rynku zielonych technologii – powiedział prof. Andrzej Kraszewski, Minister Środowiska. – Nieocenioną pomocą będą dla nich raporty, które przygotowaliśmy jako praktyczny podręcznik osiągnięcia sukcesu na polskim i zagranicznym rynku – dodał Minister Kraszewski.

Nadrzędnym celem projektu GreenEvo, zainaugurowanego w listopadzie 2009 r., jest promocja Polski jako kraju innowacyjnego i aktywnego w zakresie działań związanych z ochroną środowiska. Spośród 59 zgłoszonych do programu projektów, 29 zdołało zakwalifikować się do udziału w etapie kompleksowego rozwoju, a trzynaście zostało laureatami.

Więcej na temat laureatów konkursu GreenEvo znaleźć można stronie internetowej www.greenevo.gov.pl