Hybrydowe kolektory słoneczne PVT o wysokich parametrach wydajnościowych

Blog page

Charakterystyka technologii:

Dla wszystkich, którzy chcą znacząco obniżyć rosnące koszty utrzymania swojego domu, hali produkcyjnej lub budynków użyteczności publicznej oferujemy kolektory słoneczne.
W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów, kolektor hybrydowy Ensol jednocześnie wytwarza prąd elektryczny oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, przez co obniża koszty inwestycji i pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię dachu.

Kolektor hybrydowy firmy ENSOL E-PVT 2.0 jest połączeniem słonecznego kolektora płaskiego z modułem fotowoltaicznym. Kolektor odpowiada za konwersje promieniowania słonecznego na energię cieplną, wykorzystywaną do przygotowania ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania. Moduły fotowoltaiczne natomiast, zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Maksymalna moc modułu fotowoltaicznego wynosi 300 W. Kolektor oprawiony jest w specjalny, opatentowany profil aluminiowy.

Dzięki zastosowaniu wymiennika kanałowego, odbiór ciepła przez czynnik solarny absorbera jest do 25% lepszy niż w przypadku zwykłych absorberów, ze względu na większą powierzchnię styku oraz budowę kanałową. Ponadto, takie rozwiązanie gwarantuje doskonałe chłodzenie części fotowoltaicznej, przez co sprawność elektryczna nie spada wraz ze wzrostem temperatury ogniw. Kolektor hybrydowy E-PVT 2,0 został tak skonstruowany, że dogrzew glikolu w części termicznej i odbiór ciepła z ogniwa, powodują obniżenie jego temperatury, a co za tym idzie przeciwdziałają spadkowi wydajności elektrycznej.

Korzyści z zastosowania technologii:

 • O około 15-20% wyższa roczna efektywność produkcji energii elektrycznej
  w porównaniu ze standardowymi modułami fotowoltaicznymi.
 • Niższy koszt inwestycyjny instalacji z wykorzystaniem kolektorów PV-T,
  niż w przypadku urządzeń tradycyjnych (np. cieczowych kolektorów
  termicznych i modułów fotowoltaicznych).
 • Możliwość wykorzystania termicznej części kolektora do ogrzewania ciepłej
  wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania.
 • Oszczędność powierzchni dachu i znaczne obniżenie kosztów montażu.
 • Jedno urządzenie zapewnia zarówno produkcję prądu elektrycznego, jak
  i ciepła.