Greenevo - Designevo

designevo W pogoni za INNOWACJĄ DesignEvo. Ma być platformą do kreowania zielonych innowacji w Polsce oraz miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem inżynierów środowiskowych a projektami przemysłowymi. Głównym jego zadaniem ma być rozpowszechnianie wiedzy na temat gospodarki o obiegu zamkniętym „circular economy”. Cele:
  • Sieciowanie, networking, matching (współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy Laureatami GreenEvo, a projektantami przemysłowymi)
  • Kreowanie innowacji (wykorzystanie metodologii design thinking do realizacji celów)
  • Promocja circular economy (przechodzenie na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu jest niedozowane do realizacji inicjatywy na rzecz zasobooszczędności przewidzianej w ramach strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju prowadzącego do korzyści gospodarczych naszego społeczeństwa.
Circular economy – czyli myśl efektywnie na każdym etapie łańcucha wartości! economy

Źródło COM(2014)398 final

W dniach 23-25 marca odbyły się warsztaty DesignEvo, będące elementem Akceleratora Zielonych Technologii - GreenEvo. Wzięli w nich udział zarówno laureaci programu GreenEvo jak również projektanci związani z wzornictwem przemysłowym. Natomiast prowadzącym warsztaty był zespół poznańskiej Concordii Design.


Praca podczas warsztatów została oparta o metodologię „Design Thinking” która wykorzystuje stosowane przez projektantów narzędzia w celu rozwiązywania problemów biznesowych i tworzenia innowacji/ wdrażania nowych, kreatywnych pomysłów w interdyscyplinarnych zespołach. W szukaniu tych rozwiązań kluczową zasadą jest koncentracja na potrzebach użytkowników oraz sposobach na dobre ich rozpoznanie. Dopiero na bazie zebranych informacji, analiz i badań rozpoczyna się etap szukania rozwiązań (poprzez proces tworzenia rozwijania i testowania pomysłów). W czasie warsztatów, na bazie założeń strategii projektu GreenEvo, identyfikacji kluczowych potrzeb interesariuszy projektu, analizy trendów, Concordia Design wraz z co-trenerem Zuzanną Skalską przeprowadzili cztery zespoły przez wielowymiarowe etapy eksploracji, kreacji i analizy.


Finalnym celem warsztatów było wspólne wypracowanie założeń do szkicu projektowego na tzw. DE THING – oficjalnego prezentu wręczanego podczas misji zagranicznych GreenEvo. Przedmiot ten ma być jednocześnie wizytówką polskiego designu, przykładem nowoczesnego myślenia projektowego. W kolejnym etapie DesignEvo projektanci biorący udział w warsztatach staną do konkursu, w wyniku którego zostanie wybrany najlepszy szkic projektowy na DE THING.


Podsumowanie Warsztatów Greenevo (PDF)

Miło nam poinformować , że w dniu 15 maja Jury Konkursu DE THING wybrało zwycięski projekt.

I miejsce zajęły ex aequo prace studia KABO&PYDO: Zielony Labirynt i Magiczny Miniaturowy Las. Gratulujemy! Pozostałym uczestnikom Konkursu bardzo dziękujemy za ciekawe i świetnie przygotowane projekty.

Magiczny las : Zielony labirynt:

Projektanci biorący udział w konkursie:

WIKTORIA LENART

WIKTORIA LENART

Ur. w 1988r. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku jubilerstwo oraz Wzornictwo Przemysłowe na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współzałożycielka i v-ce prezes Koła Naukowego Wzornictwa Przemysłowego Pawilon de Factory.

Wiedzę zdobytą w czasie studiów uzupełniła stażem w studio projektowym Code2design w Stuttgarcie. Obecnie obejmuję stanowisko asystenta w pracowni Narzędzi i Środowiska Pracy na ASP we Wrocławiu.

Od 2013 prowadzi Studio Lenart. Wyróżniona w Konkursie Make Me! 2010, Ikea My Way 2011, Wyróżnienie Design 28, finalistka Young Design 2013, nagrodzona statuetką Dobry Design 2015 w kategorii Przestrzeń pracy i dziecka za kolekcję Spot by Vox, Nagroda IF Design Award 2015 za łóżko piętrowe Spot. Współpracuje m.in. z firmami: Meble Vox, Balma, Brambla, Lupus73. www.wiktorialenart.com


ANNA STĘPKOWSKA

ANNA STĘPKOWSKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej działania i zainteresowania artystyczne skupiają się wokół sztuki i designu. Współpracuje z producentami wielu branż w zakresie wdrażania nowych produktów oraz analizy aktualnych trendów wzornictwa. Współtworzy interdyscyplinarne studio Nuovo dostarczające rozwiązania z zakresu grafiki, designu, sztuki współczesnej, komunikacji. Laureatka nagrody Dobry Polski Wzór 2009 Polskiego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Godła ProDeco 2006, Wyróżnienia Mebli Plus 2010, Mebli Plus 2011 za kolekcję mebli zaprojektowanych dla firmy VOX i wdrożonych do sprzedaży. Jej prace z zakresu designu prezentowane były na prestiżowych festiwalach i targach m.in. Korea Design, Gdynia Design, Nowy Folk Design, Arena Design.

Kabo&Pydo

KABO & PYDO

KABO & PYDO to interdyscyplinarne studio projektowe założone przez Katarzynę Borkowską i Tomasza Pydo. Kreujemy produkty oraz wspieramy cały proces ich wdrożenia. Poprzez funkcjonalność i estetykę danego przedmiotu odpowiadamy na potrzeby użytkowników, dając im równocześnie pozytywne doświadczenia w każdym punkcie styku. Szukamy i rozwiązujemy problemy z otoczenia człowieka oraz zauważamy i wykorzystujemy potencjalne szanse. Projektujemy dla przemysłu produkty (np. sprzęty i narzędzia ogrodnicze, ceramikę, szkło, meble, oświetlenie), opakowania, komunikację wizualną (logo, strony www, identyfikację wizualną) oraz projekty multimedialne. Jesteśmy otwarci na różne branże. Współpracujemy m.in. z producentem akcesoriów ogrodowych Cellfast, Polską Fabryką Porcelitu Avant, Krośnieńskimi Hutami Szkła Krosno. Do naszych sukcesów zaliczamy: I nagroda w Designer Glass Competition 2011, I nagroda w konkursie Young Furniture 2009, nagroda od firmy Rosethal oraz Elle Decoration w Make Me!2011, wyróżnienie w Graduation Projects 2010/2011, wyróżnienie w konkursie Future Generation 2011, nagroda w Art of Packaging w kategorii opakowanie szklane, I nagroda w konkursie Young Furniture 2009

Kabo&Pydo

TABANDA

Reprezentant- Filip Ludka Grupę tworzy trzech projektantów: Megi Malinoska Filip Ludka i Tomek Kempa. Z wykształcenia wszyscy są architektami , ale od zawsze fascynowało ich projektowanie mebli i wszelkiego rodzaju form użytkowych. Zajmują się także projektowaniem wnętrz i przedmiotów, które wykonują własnoręcznie. Ich pracownia daje im możliwości do eksperymentowania z formą, modelem i wyobraźnią. Specjalizują się we właściwościach sklejki drewnianej - większość ich kolekcji mebli jest właśnie z niej wykonana. Dzięki użyciu drewna są także ekologiczni, lubią prostotę, silną ideę projektu oraz naturalne materiały.

Kabo&Pydo

WOJCIECH BARAŃSKI

Designer, projektant wnętrz, scenograf.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w zakresie wzornictwa przemysłowego. Od 2001r. współpracuje przy projektowaniu wnętrz z pracownią Wierszyłłowski & Projektanci. W 2004r. założył studio Oyster specjalizujące się w projektowaniu i produkcji opakowań. W 2007r. wspólnie z Mikołajem Wierszyłłowskim zaprojektował dla firmy IKER serię lamp Nel. Współpracował m.in. z : ENEA, NIVEA, Skoda Auto Polska, Instalprojekt, VOX Meble, Yes Biżuteria, Gerber Polska i wielu innych. Laureat I nagrody w kategorii „opakowanie innowacyjne” podczas II Międzynarodowej wystawy Wynalazków i Salonu Wzornictwa Przemysłowego –Innowacje `99” w Gdyni –konkurs „Opakowanie `99”.
Zajmuje się projektowaniem architektury, wnętrz, scenografii oraz produktu.

Regulamin konkursu DE THING