Gigantyczna helioelektrownia na Księżycu!

Jak donosi serwis Gadżetomania.pl naukowcy z firmy Shimizu Corporation przedstawili fascynujący, architektoniczny projekt przyszłości, który być może odmieni kiedyś życie na Ziemi.

Izraelczycy tworzą podniebne obserwatorium

Niewątpliwie rozmaici wizjonerzy i projektanci, widzieliby ogniwa fotowoltaiczne właściwie wszędzie. Przyznam jednak, że projekt stworzenia ogromnej elektrowni absorbującej promienie słoneczne na Księżycu, brzmi co najmniej oryginalnie. To jedna z 6 wizji rozwoju cywilizacji, przedstawiona przez Shimizu.

Japończycy przewidują, że elektrownia będzie stanowiła gigantyczny pas paneli słonecznych długości 11 tys. km, rozciągający się wzdłuż całego równika Księżyca. Szerokość zaś ma wahać się od kilku, do 400 km. Elektrownia miałaby powstać z przetworzonych materiałów (?), czy też surowców (?), które już znajdują się na naturalnym satelicie Ziemi, takich jak… pył księżycowy; planowane jest także przemysłowe wytwarzanie wody i tlenu. Elektrownię wzniosłyby roboty, posłane na Księżyc (oczywiście zakładając, że w międzyczasie nie wznieciłyby buntu) i obsługiwane głównie przez naukowców z Ziemi (awatary?).

Wytworzona na Księżycu energia byłaby magazynowana w stacjach przekaźnikowych rozmieszczonych na satelicie oraz przesyłana na Ziemię z gigantycznych anten o przekątnej 20 km, z wykorzystaniem technologii mikrofal oraz “potężnych laserów”. Niestety, Shimizu nie spekuluje nawet kiedy taka konstrukcja mogłaby powstać. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że raz na zawsze zakończyłaby problemy wynikające z niedoboru ropy naftowej i innych surowców nieodnawialnych…

Szwecja zbuduje morskie elektrownie z podwodnych latawców (wideo)

Inne z projektów Schimizu dla ludzi przyszłości to m. in.: botaniczne miasta-wyspy Green Float, pływające na powierzchni Pacyfiku; Mega-City Pyramid – miasto zdolne pomieścić 1 mln ludzi; hotel umieszczony na orbicie okołoziemskiej, itp. Wszystkie dostępne są na stronie shimz.co.jp

Źródło: http://gadzetomania.pl/2010/06/01/gigantyczna-helioelektrownia-na-ksiezycu