Gala projektu GreenEvo

8 ekoliderów odebrało dziś z rąk ministra Marcina Korolca statuetki Laureatów GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii. Ministerstwo Środowiska, już po raz czwarty, nagrodziło najbardziej konkurencyjne i innowacyjne polskie rozwiązania prośrodowiskowe.
Projekt GreenEvo wspiera międzynarodowy transfer polskich zielonych technologii. W trakcie trzyetapowej procedury aplikacyjnej, eksperci ministerialni i zewnętrzni ocenili szereg firm pretendujących do miana producentów najlepszych polskich rozwiązań prośrodowiskowych. W tym roku, spośród 22 zgłoszonych do programu projektów, 14 rozwiązań zdołało zakwalifikować się do udziału w II etapie konkursu (firmom tym przysługują m.in. profesjonalne szkolenia), a 8 z nich zostało laureatami. Tytuł laureata wiąże się m.in. z możliwością uczestnictwa w misjach gospodarczych wraz z przedstawicielami polskiego rządu, a także licznych seminariach, targach, spotkaniach biznesowych oraz konferencjach. Technologie laureatów są także prezentowane w wielojęzycznym katalogu dystrybuowanym w wielu krajach.

Tegoroczni laureaci

Nagrodzone w tym roku firmy dołączyły do grona 40 laureatów poprzednich edycji GreenEvo. Wśród zwycięskich rozwiązań znalazły się technologie służące np.: do oczyszczania wody, utylizacji odpadów komunalnych czy zarządzania energią powietrza w budynku. Statuetki GreenEvo, potwierdzające przynależność do grona polskich ekoliderów, otrzymali przedstawiciele firm: Dagas, Energo Natura, Energetyka Solarna ensol, Far Data, Frapol, M3System, Mielec Diesel GAZ, NIKOL Jan Nikołajuk.

„Cieszę się, że do grona laureatów GreenEvo dołączyli nowi ekoliderzy. Portfolio polskich, innowacyjnych technologii powiększyło się o kolejne rozwiązania, które przyczyniają się do zachowania środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Warto jednak zauważyć, że przetwarzanie ścieków przemysłowych na wodę wysokiej jakości, wytwarzanie paliwa z biomasy i inne, oferowane przez firmy GreenEvo rozwiązania to nie tylko wymierny efekt ekologiczny. To także zysk w postaci nowych, zielonych miejsc pracy i podnoszenia konkurencyjności polskiej gospodarki” – mówi minister Marcin Korolec.