Dzień bez Samochodu - spalaj kalorie a nie benzynę!

Z okazji przypadającego 22 września – Europejskiego Dnia bez Samochodu Ministerstwo Środowiska zorganizowało na warszawskim Placu Defilad happening. Akcja miała zachęcić warszawiaków do przerzucenia się – przy krótszych dystansach – z samochodu na komunikację miejską, rower, albo… własne nogi. Jak przekonywał minister Andrzej Kraszewski taka zamiana może przynieść korzyść nie tylko środowisku naturalnemu, ale także naszym portfelom.

W związku z Europejskim Dniem bez Samochodu w 113 miastach Polski można było bezpłatnie jeździć komunikacją miejską (m.in. Warszawie, Opolu, Krakowie, Szczecinie, Puławach, Lublinie) albo pożyczyć rower. W całej Polsce odbywały się też pikniki rodzinne i festyny.

W Warszawie, podczas happeningu Ministerstwa Środowiska można było zmierzyć emisję CO2 wytwarzanego podczas korzystania z różnych rodzajów transportu, przekonać się o konsekwencjach wypadków samochodowych na symulatorze zderzeń oraz otrzymać energooszczędne żarówki za oddanie zużytych baterii i okazanie ważnej karty miejskiej.

Obecny na happeningu minister Andrzej Kraszewski również zachęcał: – Oszczędź sobie i środowisku to hasło, którym przekonujemy, że rezygnując z samochodu, zyskujemy, a nie tracimy. Zyskuje nasza kieszeń i nasze zdrowie. Problemem nie jest samochód jako taki, ale sposób w jaki z niego korzystamy, czyli jak pokazują badania Ministerstwa Środowiska, zdecydowana większość kierowców – na krótkich dystansach. A to właśnie wtedy najłatwiej znaleźć odpowiedni transport zastępujący auto: komunikację miejską, rower albo spacer. Zachęcamy do ekologicznych wyborów sposobów podróżowania i przemieszczania się, a robimy to w atrakcyjnej formie nowoczesnej kampanii społecznej. Dzień bez samochodu kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września), którego koordynatorem w Polsce jest Ministerstwo Środowiska. W tym roku przygotowało z myślą o kierowcach kampanię „Oszczędź sobie i środowisku. Spalaj kalorie a nie benzynę” i przez cały tydzień namawia kierowców do racjonalnego korzystania z samochodów osobowych.

„Mobilki, mobilki, jak dróżka do kiosku?”  – za pośrednictwem radia, jedynej przyjemności kierowców tkwiących w niekończących się korkach, emitowane są spoty informujące o korzyściach z ograniczenia korzystania z samochodów na krótkich dystansach. Na ulice kilkudziesięciu miast wyjechały autobusy ozdobione kolorowymi naklejkami zachęcającymi do korzystania z komunikacji miejskiej:

„Na krótkie dystanse wybierz inne ogumienie”

„W autobusie możesz poznać miłość życia. Jadąc samochodem – smak rozstania”

„Z okna autobusu możesz zobaczyć tęczę – z okna samochodu tylko 3 kolory” (tj. sygnalizacji świetlnej)

„Jadąc pociągiem możesz czytać, to co lubisz – jadąc samochodem hasła na billboardach”

 

Dla większości z nas samochód jest narzędziem niezbędnym do pracy i używanie go jest konieczne. Ale rezygnacja z jazdy samochodem na krótkich dystansach daje korzyści: poprawa zdrowia (m.in. lepsza kondycja fizyczna, ograniczenie stresu spowodowanego prowadzeniem samochodu i staniem w korkach) oraz oszczędności finansowe. Krótka jazda samochodem jest nieekonomiczna i szkodliwa dla silnika. Jak wykazały testy przeprowadzone przez tygodnik Auto Świat samochód po rozruchu zimnego silnika zużywa najwięcej paliwa. Krótka jazda samochodem po prostu nie opłaca się.

W polskich miastach ponad połowa podróży nie trwa dłużej niż 15 minut. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest około 24-25 mln pojazdów, z czego ok. 17 mln samochodów osobowych. Z roku na rok liczba wprowadzanych na rynek i rejestrowanych w Polsce pojazdów rośnie. Ok. 17 mln Polaków ma prawo jazdy i prawo wyboru: codziennie podejmuje decyzje o wyborze jakiegoś środka transportu. Jednak dla prawie połowy Polaków powyżej 15 roku życia podstawowym środkiem codziennego transportu jest samochód.

W tym roku do akcji dołączyli: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, PKP S.A., PKP Intercity, ngo.pl, W Biegu Cafe by Jacobs Kronung.

Więcej informacji na stronie www.mos.gov.pl/bezsamochodu

Źródło: Ministerstwo Środowiska