Dofinansowanie UE i koncern koreański STX inwestują w farmy wiatrowe w Polsce

Spółka STX Windpower należąca do czwartego co do wielkości koncernu stoczniowego, w ciągu trzech lat planuje wybudować w Polsce farmy wiatrowe o mocy 220 MW. Stanowi to jedną trzecią mocy, jaką osiągnęły tego typu farmy w kraju w 2009 roku. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 300 mln EUR.

W ciągu kilku tygodni koordynatorzy projektu wybiorą lokalizację pod pierwszą farmę, która będzie kosztowała ok. 60 mln EUR i dysponowała mocą 48 MW. Jak mówi Sylwia Koch-Kopyszko, prezes spółki Green Energy, powstanie ona w przeciągu roku.

Na razie instalowane w niej turbiny zostaną sprowadzone z Holandii. Jednak STX Windpower wspomniało o możliwości stworzenia w Polsce bazy produkcyjnej na Europę Środkową i Wschodnią. W grę wchodzą wieże do turbin oraz produkcja silników i generatorów.

STX planuje stać się do 2015 roku największym producentem turbin w Europie. Jak mówi Byung – Chul Won, dyrektor polskiego biura koreańskiego banku Eximbank, Polska to znakomity pod względem geograficznym punkt. Oprócz panujących tu dobrych warunków wiatrowych, można także liczyć na dofinansowanie z UE.

Źródło: Puls Biznesu