Brytyjskie kotły ekologiczne

Brytyjski program promocji energooszczędnych bojlerów (British Boiler Scrappage Scheme), obejmujący 125 000 gospodarstw domowych, dysponuje budżetem rzędu 28 mln funtów.

Ten rządowy program, dzięki współpracy z największymi firmami z brytyjskiej branży ciepłowniczej – British Gas, E.On, Npower, Scottish & Southern, oferuje sięgające 800 funtów zniżki na zakup energooszczędnych bojlerów. Z tego powodu Roger Webb, dyrektor brytyjskiej Rady Ciepłownictwa (Heating and Hotwater Industry Council), zachęca do zmiany systemu ocieplania wody i podkreśla, że jest to najlepszy moment by otrzymać z tego tytułu dotacje ze strony rządu.

Warto dodać, że gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić 200 funtów rocznie na rachunkach za paliwa, jednocześnie przyczyniając się do zatrudnienia 130 000 instalatorów i 25 brytyjskich producentów kotłów.

Nowy system został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez brytyjski przemysł, jak i opinię publiczną. Wskazuje na to wzrost zainteresowania bojlerami. Co więcej, od momentu wprowadzenia programu w życie, Energy Saving Trust (EST) –organizacja promująca energooszczędność – odnotowała dziesięciokrotny wzrost ilości telefonów do swoich konsultantów. Jak podaje Fraser Winterbottom z EST jest to średnio 5000 telefonów dziennie do każdej z regionalnych placówek.

Źródło: http://www.ecoseed.org/en/general-green-news/green-politics/green-policies/europe/6206